Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.119.2024.4.BR

Możliwość zastosowania stawki 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego wzryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 lutego 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 23 lutego 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 28 marca 2024 r. (wpływ 28 marca 2024 r.), z 21 kwietnia 2024 r. (wpływ 21 kwietnia 2024 r.) oraz z 26 kwietnia 2024 r. (wpływ 26 kwietnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani działalność gospodarczą, której głównym zakresem jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).

Ta kategoria obejmuje pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników.

Podklasa ta obejmuje analizowanie, projektowanie systemów gotowych do użycia:

-rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika,

-pisanie programów na zlecenie użytkownika,

-projektowanie stron internetowych.

Podklasa ta nie obejmuje:

-publikowania pakietów oprogramowania, sklasyfikowanego w 58.29.Z,

-tłumaczenia i przystosowania programów na potrzeby rynku, wykonywane na własny rachunek, sklasyfikowanych w 58.29.Z,

-planowania i projektowania systemów komputerowych, które integrują sprzęt komputerowy, oprogramowanie i technologie komunikacyjne, nawet wtedy, gdy dostarczane oprogramowanie może być ich integralną częścią, sklasyfikowanego w 62.02.Z.

Zawarta przez Panią umowa z kontrahentem precyzuje zakres świadczonych usług oraz warunki finansowe. Zgodnie z umową, wszystkie utwory stworzone w trakcie realizacji projektu będą przekazane kontrahentowi wraz z przeniesieniem na niego praw autorskich majątkowych. Umowa nie przewiduje dodatkowego wynagrodzenia za udzielenie licencji na program.

Przedmiotem Umowy jest świadczenie usług polegających na projektowaniu graficznym (…). Usługi te nie są wykonywane na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy.

Pani działalność nie polega na świadczeniu usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) (art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h).

W szczególności nie pisze Pani programów komputerowych. Wszystkie wykonywane przez Panią usługi projektowania i tworzenia grafiki komputerowej, są sklasyfikowane, w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Kwalifikacji Wyrobów i Usług, pod grupowaniem 62.01.1 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, a konkretniej 62.01.11 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Tworzy Pani grafiki w programach graficznych firmy (…) oraz elementy graficzne w oprogramowaniu należącym do kontrahenta. Tworzone przez Panią grafiki nie są końcowym produktem, które kontrahent oferuje swoim klientom lecz stanowią część systemu. Grafiki są ładowane do systemu należącego do kontrahenta.

Zgodnie z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku, jeśli ich działalność jest objęta określonymi grupami PKWiU, a przychody uzyskiwane ze świadczonych usług podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, usługi świadczone obejmują projektowanie i tworzenie grafiki komputerowej. Zostały one sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolem 62.01.11 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Z uwagi na to, że Pani działalność nie jest związana z programowaniem komputerowym, a świadczone usługi nie mieszczą się w grupach objętych wyższą stawką podatku, tj. 15%, zakłada Pani, że może korzystać z preferencyjnej stawki wynoszącej 8,5% od przychodów uzyskiwanych z działalności opisanej w przedmiotowym wniosku. Swoje wnioski opiera Pani również na znalezionym w wyszukiwarce dokumencie: „Pismo z dnia 17 grudnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 0115-KDIT1.4011.678.2021.2.JG Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – usługi IT”; gdzie został opisany podobny przypadek.

W uzupełnieniu wniosku z 28 marca 2024 r. udzieliła Pani następujących informacji na zadanie w wezwaniu pytania:

1.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) ma Pani nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odp. Tak.

2.Przychodów za jaki rok podatkowy lub lata podatkowe dotyczy Pani wniosek?

Odp. 2024 r.

3.Od kiedy prowadzi Pani działalność będącą przedmiotem wniosku?

Odp. 1 lutego 2024 r.

4.Na jakich zasadach (forma opodatkowania) dokonywała/dokonuje Pani rozliczeń podatkowych w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej?

Odp. Ryczałt 8,5%, ryczałt 14%.

5.Kiedy (dd-mm-rrrr) uzyskała/uzyska Pani pierwszy przychód ze świadczonych usług, które zamierza Pani opodatkować 8,5% stawką ryczałtu?

Odp. 29 lutego 2024 r.

6.Czy złożyła/złoży Pani właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne? Jeśli tak, to kiedy (należy wskazać dokładną datę)?

Odp. Tak, złożyła Pani oświadczenie podczas rejestracji firmy na portalu CEIDG 19 stycznia 2024 r. Załączyła Pani potwierdzenie z CEIDG.

7.Czy prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.)?

Odp. Tak, prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

8.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanym/wskazanych w odpowiedzi na pkt 2 wezwania), w odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej wystąpiły/występują/wystąpią negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odp. Nie.

9.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanym/wskazanych w odpowiedzi na pkt 2 wezwania), w odniesieniu do Pani były/są/będą zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odp. Nie dotyczy.

10.Jakie dokładnie czynności wykonuje/będzie Pani wykonywała w ramach świadczonych usług obejmujących projektowanie i tworzenie grafiki komputerowej? Należy wskazać na czym dokładnie polegają Pani czynności.

Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie na czym konkretnie polegają wymienione przez Panią usługi/czynności:

a)czego dotyczą?

b)jaki jest ich zakres?

c)co jest ich efektem?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z wymienionych przez Panią usług/czynności.

Odp. Kontrahent, z którym Pani współpracuje, specjalizuje się w (…).

Pani usługi dla tego kontrahenta obejmują projektowanie graficzne (…). Tworzy Pani je za pomocą programów graficznych firmy (…) oraz oprogramowania należącego do kontrahenta, opartego na języku (…). Pliki wygenerowane w programach (…) są następnie ładowane do systemu firmy. Nie dostarcza Pani klientowi gotowych grafik, które stanowiłyby finalne dzieło. Tworzy Pani grafiki (np. (…)) oraz elementy graficzne (tworzone w oprogramowaniu kontrahenta), które są integralną częścią programu/systemu, który kontrahent oferuje swoim klientom. Grafiki nie są publikowane bezpośrednio, lecz są włączane do systemu, który następnie wyświetla je w (…) w ramach (…).

a)czynności dotyczą:

·projektowania graficznych (…) oraz elementów graficznych zgodnie z wymaganiami kontrahenta,

·tworzenia grafik komputerowych, takich jak (…), wraz z elementami graficznymi, które stanowią integralną część systemu (…) kontrahenta,

·opracowywania grafik w programach graficznych, głównie w produktach firmy (…), oraz w oprogramowaniu należącym do kontrahenta, bazującym na języku (…),

b)zakres czynności obejmuje:

·kreowanie różnorodnych (…) dostosowanych do specyfiki (…),

·tworzenie elementów graficznych, takich jak np. (…), w ramach (…) kontrahenta, mających na celu zapewnienie (…) usług (…),

·integrację grafik do systemu kontrahenta, który wykorzystuje (…),

c)efektem wykonywanych czynności jest:

·utworzenie grafik (…) oraz elementów graficznych, które stanowią niezbędny składnik w programie/systemie kontrahenta do realizacji usług (…),

·dostarczenie gotowych plików graficznych, które są ładowane do systemu kontrahenta i wykorzystywane w ramach (…),

·umożliwienie kontrahentowi (…), poprzez umieszczenie grafik w systemie, który następnie wyświetla je użytkownikom zgodnie z zastosowanymi (…).

Z kolei, świadczone przez Panią usługi dla innych kontrahentów, opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 14%, obejmują (…). Dodatkowo świadczy Pani usługi (…).

11.Czy w ramach usług, których dotyczy wniosek świadczyła/świadczy/będzie Pani świadczyć usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci?

Odp. Nie.

W uzupełnieniu wniosku z 21 kwietnia 2024 r. udzieliła Pani następujących informacji na zadanie w wezwaniu pytania:

1.Należy ponownie jednoznacznie wskazać, czy w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek (wskazanym w odpowiedzi na pkt 2 wezwania z 22 marca 2024 r.), w odniesieniu do Pani są zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odp. W roku poprzedzającym nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, więc nie przekroczyła Pani kwoty 2 000 000 euro, oraz nie korzystała Pani z formy opodatkowania karty podatkowej.

2.W odpowiedzi na pytanie nr 10, o treści: „Jakie dokładnie czynności wykonuje/będzie Pani wykonywała w ramach świadczonych usług obejmujących projektowanie i tworzenie grafiki komputerowej? Należy wskazać na czym dokładnie polegają Pani czynności.

Proszę o ich wyczerpujące scharakteryzowanie, tj. opisanie na czym konkretnie polegają wymienione przez Panią usługi/czynności:

a)czego dotyczą?

b)jaki jest ich zakres?

c)co jest ich efektem?

Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej z wymienionych przez Panią usług/czynności”,

wskazała Pani m.in.: „(…) Z kolei, świadczone przeze mnie usługi dla innych kontrahentów, opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 14%, obejmują (…). Dodatkowo świadczę usługi (…)”.

W związku z powyższym proszę wskazać, czy prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Panią działalności odrębnie?

Odp. W celu udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na powyższe pytanie, opisała Pani wykonywane przez Panią czynności/usługi według podziału kodów PKWiU na kod 62.01.11 oraz kod 74.10.Z.

Kod 62.01.11 (którego dotyczy złożony wniosek o interpretację podatkową – stawka ryczałtu 8,5%) Projektowanie (…):

Czynności obejmują tworzenie (…) dostosowanych do specyfiki (…). W zakres prac wchodzi również projektowanie elementów graficznych, takich jak na przykład (…), integralnych dla systemu (…) kontrahenta.

Zakres czynności obejmuje kreowanie różnorodnych (…), spełniających wymagania kontrahenta i zoptymalizowanych pod kątem efektywności (…). Otrzymuje Pani od kontrahenta zlecenia na projektowanie (…). Proces tworzenia tych (…) odbywa się w programie należącym do kontrahenta, który wykorzystuje język (…). W tym programie, opartym na szablonach, tworzy Pani (…) zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez kontrahenta.

Efektem wykonywanych czynności jest stworzenie (…) i elementów graficznych, niezbędnych dla programu/systemu kontrahenta do realizacji usług (…). Dostarcza Pani również gotowe pliki graficzne, używane przez kontrahenta w ramach (…). Umożliwia Pani kontrahentowi (…) poprzez umieszczenie grafik w systemie, który następnie wyświetla je użytkownikom zgodnie z zastosowanymi (…).

Kod 74.10.Z. (stawka ryczałtu 14%)

(…)

Na każdej fakturze będzie kod PKWiU, który będzie odzwierciedlał faktyczną stawkę ryczałtu.

W uzupełnieniu wniosku z 26 kwietnia 2024 r. udzieliła Pani następującej informacji na zadanie w wezwaniu pytanie:

Należy ponownie jednoznacznie wskazać, czy prowadzi Pani ewidencję przychodów zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2414) w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności?

Odp. Tak, prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Panią działalności odrębnie. W Pani ewidencji uwzględnia Pani numerację faktur, daty ich wystawienia, szczegółowe opisy świadczonych usług, kody PKWiU oraz powiązane z nimi stawki ryczałtu (8,5% lub 14%). Prowadzenie ewidencji odbywa się zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. (Dz. U. z 2021 r. poz. 2414) w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Pytanie

Czy ma Pani prawo do stosowania przewidzianej w art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawki 8,5% do przychodów z wykonywanej działalności gospodarczej obejmującej działalność związaną z projektowaniem i tworzeniem grafiki komputerowej, jeśli nie wykonuje Pani działalności polegającej na programowaniu?

Pana stanowisko w sprawie

Z uwagi na to, że Pani działalność nie jest związana z programowaniem komputerowym, a świadczone usługi nie mieszczą się w grupach objętych wyższą stawką podatku, tj. 15%, zakłada Pani, że może korzystać z preferencyjnej stawki wynoszącej 8,5% od przychodów uzyskiwanych z działalności opisanej w przedmiotowym wniosku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e) uchylony

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Według art. 9 ust. 1c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2022 r. poz. 541), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Ponadto podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z treści wniosku oraz jego uzupełnień wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą od 1 lutego 2024 r. Złożyła Pani 19 stycznia 2024 r. oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podczas rejestracji firmy na portalu CEIDG. Pierwszy przychód ze świadczonych usług, które zamierza Pani opodatkować 8,5% stawką ryczałtu uzyskała Pani 29 lutego 2024 r. W roku podatkowym 2024, którego dotyczy wniosek, w odniesieniu do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W roku poprzedzającym nie prowadziła Pani działalności gospodarczej, więc nie przekroczyła Pani kwoty 2 000 000 euro, oraz nie korzystała Pani z formy opodatkowania karty podatkowej. Wszystkie wykonywane przez Panią usługi projektowania i tworzenia grafiki komputerowej, są sklasyfikowane, w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług pod grupowaniem 62.01.1 Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, a konkretniej 62.01.11 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania. Pani usługi dla kontrahenta obejmują projektowanie graficzne (…). Tworzy Pani grafiki w programach graficznych firmy (…) oraz elementy graficzne w oprogramowaniu należącym do kontrahenta, opartego na języku (…). Tworzone przez Panią grafiki nie są końcowym produktem, które kontrahent oferuje swoim klientom lecz stanowią część systemu. Grafiki są ładowane do systemu należącego do kontrahenta. Pliki (grafiki) wygenerowane w programach (…) są następnie ładowane do systemu należącego do kontrahenta. Nie dostarcza Pani klientowi gotowych grafik, które stanowiłyby finalne dzieło. Tworzy Pani grafiki (np. (…)) oraz elementy graficzne (tworzone w oprogramowaniu kontrahenta), które są integralną częścią programu/systemu, który kontrahent oferuje swoim klientom. Grafiki nie są publikowane bezpośrednio, lecz są włączane do systemu, który następnie wyświetla je w (…) w ramach (…). Czynności dotyczą: projektowania graficznych (…) oraz elementów graficznych zgodnie z wymaganiami kontrahenta; tworzenia grafik komputerowych, takich jak (…), wraz z elementami graficznymi, które stanowią integralną część systemu (…) kontrahenta; opracowywania grafik w programach graficznych, głównie w produktach firmy (…), oraz w oprogramowaniu należącym do kontrahenta, bazującym na języku (…). Zakres czynności obejmuje: kreowanie różnorodnych (…) dostosowanych do specyfiki (…); tworzenie elementów graficznych, takich jak np. (…), w ramach (…) kontrahenta, mających na celu zapewnienie (…) usług (…); integrację grafik do systemu kontrahenta, który wykorzystuje (…). Efektem wykonywanych czynności jest: utworzenie grafik (…) oraz elementów graficznych, które stanowią niezbędny składnik w programie/systemie kontrahenta do realizacji usług (…); dostarczenie gotowych plików graficznych, które są ładowane do systemu kontrahenta i wykorzystywane w ramach (…); umożliwienie kontrahentowi (…), poprzez umieszczenie grafik w systemie, który następnie wyświetla je użytkownikom zgodnie z zastosowanymi (…). Jak Pani wskazała, Pani działalność nie polega na świadczeniu usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), w szczególności nie pisze Pani programów komputerowych. Prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Panią działalności odrębnie.

Dokonując analizy będących przedmiotem wniosku usług, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnienia Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) w dziale 62 – USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 – USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM.

W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH, która obejmuje m.in. PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Wyjaśnienia do PKWiU wskazują, że grupowanie 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

-projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,

-projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),

-projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,

-wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach polegających na programowaniu (tworzeniu kodów źródłowych programów komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.

W tym miejscu wskazać należy, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie zawiera definicji oprogramowania. W tym celu – mając na względzie, że ustawa dla ustalenia właściwej stawki podatku, odsyła do właściwej klasyfikacji statystycznej – należy posłużyć się definicją Oprogramowania zawartą w zeszycie metodologicznym Głównego Urzędu Statystycznego „Zeszyt metodologiczny. Wskaźnik społeczeństwa informacyjnego. Badania wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych”. Zgodnie z zawartą tam definicją Oprogramowanie (Software) to – całość instrukcji i procedur (programów) oraz powiązanych z nimi danych umożliwiających komputerom i innym programowalnym urządzeniom wykonywanie określonych funkcji. Oprogramowanie jest często rozumiane jako synonim terminu program komputerowy, chociaż ma nieco szersze znaczenie – obejmuje także programy wykorzystywane przez inne urządzenia. Do oprogramowania zalicza się systemy operacyjne, programy użytkowe (aplikacje), programy do tworzenia programów, programy sterujące działaniem różnych urządzeń (od telewizorów i innego sprzętu elektronicznego, kalkulatorów, przez telefony komórkowe, do podzespołów komputerowych np. nagrywarek DVD) – tzw. firmware, a także różnego rodzaju programy wykorzystywane przez urządzenia i systemy sieciowe, telekomunikacyjne, itp.

Zauważam, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania przez jego programowanie aż po jego rozwój. W grupowaniu tym mieszczą się różne czynności związane z oprogramowaniem – nie tylko sam zapis kodu komputerowego (zapis kodu oprogramowania). Zatem mieszczące się w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania).

Z opisu sprawy wynika, że tworzy Pani grafiki w programach graficznych firmy (…) oraz elementy graficzne w oprogramowaniu należącym do kontrahenta. Tworzone przez Panią grafiki nie są końcowym produktem, które kontrahent oferuje swoim klientom lecz stanowią część systemu. Grafiki są ładowane do systemu należącego do kontrahenta. Czynności dotyczą: projektowania graficznych (…) oraz elementów graficznych zgodnie z wymaganiami kontrahenta; tworzenia grafik komputerowych, takich jak (…), wraz z elementami graficznymi, które stanowią integralną część systemu (…) kontrahenta; opracowywania grafik w programach graficznych, głównie w produktach firmy (…), oraz w oprogramowaniu należącym do kontrahenta, bazującym na języku (…). Efektem wykonywanych czynności jest: utworzenie grafik (…) oraz elementów graficznych, które stanowią niezbędny składnik w programie/systemie kontrahenta do realizacji usług (…); dostarczenie gotowych plików graficznych, które są ładowane do systemu kontrahenta i wykorzystywane w ramach (…); umożliwienie kontrahentowi (…), poprzez umieszczenie grafik w systemie, który następnie wyświetla je użytkownikom zgodnie z zastosowanymi (…).

Analiza powyższych czynności wykonywanych przez Panią, które są sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.11., prowadzi do wniosku, że są one niewątpliwie nakierowane na oprogramowanie, stąd niezasadne jest przyjęcie, że usługi te nie są związane z oprogramowaniem.

Za taką ich kwalifikacją przemawia fakt, że – jak Pani wskazała – tworzy Pani grafiki (…) oraz elementy graficzne stanowiące niezbędny składnik w programie/systemie kontrahenta do realizacji usług (…); dostarcza Pani gotowe pliki graficzne, które są ładowane do systemu kontrahenta i wykorzystywane w ramach (…); umożliwia Pani kontrahentowi (…), poprzez umieszczenie grafik w systemie, który następnie wyświetla je użytkownikom zgodnie z zastosowanymi (…). Tworzone przez Panią grafiki (np. (…)) oraz elementy graficzne (tworzone w oprogramowaniu kontrahenta) są integralną częścią programu/systemu, który kontrahent oferuje swoim klientom.

Zauważam, że programy/systemy wchodzą w zakres pojęcia „oprogramowanie”, zatem wszelkie usługi z nimi związane spełniają przesłankę wykluczającą możliwość zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5%.

Zatem przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku i uzupełnieniach czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.11. są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Panią wymienionych czynności.

Dlatego też uzyskiwane przez Panią przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.01.11. powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a nie – jak Pani wskazała – stawką 8,5%.

Reasumując – przychody uzyskiwane z prowadzonej przez Panią działalności z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11. podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 12%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

W odniesieniu do powołanej przez Panią interpretacji indywidualnej wskazać należy, że rozstrzygnięcie w niej zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Ponadto wskazuję, że nie jestem uprawniony do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację lub jego uzupełnienia. Wszystkie istotne dla sprawy informacje powinny znaleźć się w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00