Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Kodeks pracy 2024

Szanowni Państwo, przedstawiamy kolejne wydanie naszego komentarza dotyczącego zmian w prawie pracy oraz najbardziej aktualnych, praktycznych kwestii związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi (HR). 

Ten rok jest szczególny – obchodzimy w nim bowiem 50-lecie Kodeksu pracy. Będzie to zatem rok podsumowań, ale także rozważań o tym, jakie wyzwania w prawie HR czekają nas w przyszłości oraz jak mają się do tego przepisy Kodeksu pracy.

Jeżeli chodzi o niniejsze wydanie to niezmiennie rozpoczynamy od podwyższenia minimalnego wynagrodzenia za pracę i związanych z tym konsekwencji. W 2024 r. będziemy mieli do czynienia z dwukrotnym wzrostem płacy minimalnej – do 4242 zł brutto w pierwszym półroczu i 4300 zł brutto – w drugim półroczu 2024 r.

Następny rozdział został poświęcony dyrektywnie o jawności wynagrodzeń – choć Polska ma jeszcze niemalże 3 lata na wdrożenie tego aktu prawnego, pracodawcy, działając zgodnie z zasadami compliance, powinni rozpocząć przygotowania już teraz. W innym przypadku nowe przepisy mogą ich zaskoczyć i wygenerować po stronie pracodawców nie tylko ryzyka prawne, ale również wizerunkowe.
 
Następnie kilka słów o dyrektywie ESG (dyrektywa o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju – CSRD i wynikające z niej obowiązki w zakresie ochrony środowiska (E), odpowiedzialności społecznej (S) i ładu korporacyjnego (G)) – dotychczas wymóg raportowania ESG dotyczył jedynie wąskiej grupy podmiotów. Teraz rozszerzony zostanie nie tylko katalog podmiotów, które będą musiały przygotować raport ESG w najbliższej przyszłości, ale pojawiają się także nowe standardy tego raportowania.
 
Piszemy również na temat najnowszych zmian w procedurze cywilnej – chodzi o bezpłatne pozwy pracowników i obowiązek ich dalszego zatrudniania do czasu prawomocnego zakończenia postępowania – te zmiany rzutują zarówno na sytuację pracowników, jak i pracodawców.
Osobna część komentarza dotyczy tematu Diversity & Inclusion (różnorodność i integracja) w organizacji. W pojęciu tym mieści się nie tylko dążenie do budowy inkluzywnego środowiska pracy, opartego na tolerancji oraz otwartości i wolnego od dyskryminacji, ale również zarządzanie różnorodnością pracowników dla osiągania korzyści i rozwijania zespołu. Później natomiast kilka słów o wykorzystaniu systemów sztucznej inteligencji w zatrudnieniu.
 
Następny rozdział został poświęcony zjawisku prezenteizmu – najważniejszą jego cechą jest zmniejszona efektywność pracy świadczonej przez chorego pracownika. Piszemy w szczególności o przyczynach i skutkach tego zjawiska oraz wskazujemy, jak można mu zapobiegać.
 
Ponadto w tej publikacji znajdą Państwo rozdziały na temat pracy zdalnej z zagranicy i porozumienia ramowego w sprawie transgranicznej pracy zdalnej, możliwości dochodzenia zadośćuczynienia przez spółkę – pracodawcę, a także autorskich kosztów uzyskania przychodu i tego, co może być przedmiotem kontroli w tym zakresie.
 
Na sam koniec poruszamy kwestię ochrony sygnalistów oraz najnowszego orzeczenia TSUE w sprawie godzin pracowników niepełnoetatowych. W szczególności ten drugi temat w ostatnim czasie wzbudził wiele kontrowersji. Wyjaśniamy, czy to orzeczenie zmienia sytuację pracowników i pracodawców i jakie są jego skutki.
 
Zapraszamy do lektury

Kodeks pracy 2024

 

 
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00